تاریخچه شرکت

معرفی تاریخچه شرکت مارستان از پیدایش تا کنون

 

 

بخش اول (خلاصه‌ای از سرگذشت مارستان و یادی از موسسین آن)

 شرکت مارستان (با مسئولیت محدود) در تاریخ ۲۹/ ۱۱/ ۱۳۶۲ تحت شماره ۵۰۹۸۲ در اداره کل ثبت شرکت‌ها جهت واردات و صادرات کالاهای مجاز و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی اعم از وسایل و تأسیسات و تجهیزات و ایجاد کارخانجات تولیدی به همت و کوشش مرحوم حاج آقا سید کمال مرتضوی در محل اصلی شرکت واقع در تهران - خیابان استاد نجات الهی شمالی - خیابان نیکو - پلاک ۵۰ تأسیس و پس از انتخاب هیئت مدیره به شرح زیر:

 • حاج سید کمال مرتضوی - مدیر عامل و رییس هیئت مدیره
 • پیر مسروبیان - عضو هیئت مدیره
 • واهاق ماروتخانیانی - عضو هیئت مدیره
 • حسین نطاق نیای تهرانی - عضو هیئت مدیره

رسماً فعالیت خود را با نمایندگی کارخانجات LKB سوئد و LABSCO و BODE آلمان سازنده تجهیزات آزمایشگاهی و یک بار مصرف آغاز کرد. با تغییرات در طی سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۴ اعضا اصلی هیئت مدیره به ۳ نفر و به شرح زیر تقلیل یافت:

 • حسین صانعی - مدیر عامل و عضو هیئت مدیره
 • حاج سید کمال مرتضوی - رییس هیئت مدیره
 • دکتر فرامرز آیرملوزاده - عضو هیئت مدیره

طبق صورتجلسه در تاریخ ۸/ ۲/ ۱۳۸۸ تعداد اعضای هیئت مدیره ۵ نفر و به شرح زیر تعیین گردید:

 • محمد باقر اثنی عشری - مدیر عامل و عضو هیئت مدیره
 • حسین صانعی - رییس هیئت مدیره و عضو هیئت مدیره
 • دکتر فرامرز آیرملوزاده - نایب رییس هیئت مدیره و عضو هیئت مدیره
 • دکتر محمد علی سامت - عضو هیئت مدیره
 • ابوالفتح صانعی - عضو هیئت مدیره

بخش دوم- فعالیتهای تجاری و فنی

مارستان با نمایندگی از شرکت LKB سوئد و .... به معرفی و واردات دستگاه‌ها و سیستم‌های آزمایشگاهی از قبیل انواع اسپکتروفتومترها، الکتروفورزها، FPLC، HPLC، و گاماکانتر و بتاکانتر اقدام نمود و هم خود را برای ارائه خدمات فنی بعد از فروش در حد و سطح بسیار بالا بکار گرفت.

رضایت و استقبال کم سابقه خریداران و کاربران دستگاه‌های عرضه شده موجب گسترش کمی و کیفی شرکت شد تا در سال 1365 شرکت بزرگ آمریکایی Picker International تولید کننده دستگاه‌های رادیولوژی، سی‌تی اسکن و MRI نمایندگی فروش و خدمات فنی خود را به صورت انحصاری به شرکت مارستان واگذار نمود و با آموزش چند تن از مهندسین اعزامی جهت نصب و سرویس سیستم‌های تصویری، شرکت مارستان تبدیل یه یکی از شرکت‌های توانمند در زمینه دستگاه‌های Imaging شد و با فروش ۷ دستگاه سی‌تی اسکن و اولین دستگاه MRI و صدها سیستم رادیولوژی ثابت و متحرک و نیز با نصب و راه اندازی و سرویس با رضایتمندی کامل مشتریان در حد اعلای این سیستم‌ها توانمندی فنی خود را به معرض قضاوت قرار داد و موقعیت برتر خود را تثبیت نمود.

متأسفانه شرکت Picker International پس از چند سال با یک شرکت اسرائیلی Joint Venture تشکیل دادند که در نتیجه شرکت مارستان ادامه همکاری را غیر ممکن تشخیص داد و به تنهائی و بدون دریافت کمک از آنها و صرفاً با تکیه بر دانش فنی همکاران خود تا آخرین روزهای کارکرد این دستگاه‌ها خدمات فنی خود را ارائه داده و اکثراً با ابراز تشکر از همکاری‌های شرکت پس از کارکرد طولانی و برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید دستگاه‌های خود را متوقف کردند و تعدادی از سیستم ها کماکان در حال حاضر نیز مشغول کار می‌باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

در سال 1369 شرکت CARL ZEISS آلمان نمایندگی انحصاری خود را به شرکت مارستان واگذار کرد و شرکت با استفاده از کادر فنی آموزش دیده در کارخانه زایس و تربیت کادر جدید امکانات فنی خود را تقویت نمود و با استفاده از کیفیت غیرقابل مقایسه و برتر شرکت زایس سهم عمده بازار میکروسکوپ را به خود اختصاص داد. هم اکنون صدها میکروسکوپ جراحی و هزاران میکروسکوپ آزمایشگاهی و تحقیقاتی در موسسات مختلف دولتی و خصوصی در حال کارکردن هستند که با سرویس منظم و رضایت کاربران مشغول به کار می‌باشند.

در حال حاضر مارستان نمایندگی شرکت‌های زیر را در اختیار دارد و به عرضه محصولات آنان در کشور مشغول می‌باشد:

 • کمپانی CARL ZEISS آلمان
 • کمپانی MALVERN انگلیس

از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش بخش چشم پزشکی تشخیصی کارخانه CARL ZEISS هم به این شرکت انتقال یافت و نیز موفقیت در اخذ گواهینامه‌های بین المللی استاندارد مدیریت کیفیت ISO9001 ویرایش سال ۲۰۰۸ و استاندارد مدیریت کیفیت در صنعت تجهیزات پزشکی ISO13485 ویرایش سال 2003 از شرکت IMQ ایتالیا نقطه عطفی در مسیر تعالی و بهبود مداوم و پایدار مارستان می‌باشد.

مارستان با هیئت مدیره جدید و با همکاری 35 نفر از همکاران پر تلاش بخش فروش، خدمات پس از فروش و کادر اداری شاید از معدود شرکت‌هایی می‌باشد که علیرغم مشکلات و محدودیت‌هایی که بر کشورمان تحمیل می‌گردد، رضایت اکثر کاربران را به عنوان پشتوانه اعتباری خود به همراه دارد.

از شهریور ۱۳۸۸ شرکت مارستان به آدرس جدید واقع در تهران خیابان میرداماد روبروی برج آرین شماره ۱۹۳ انتقال یافت.

شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ما از آخرین اخبار و رویدادهای ما مطلع شوید
با تشکر از شما